w

5 historii alternatywnych dla CyberPunk

Słowo CyberPunk elektryzuje ludzi na całym świecie. Ta twarda odmiana SF opiera się głównie na istnieniu człowieka w rzeczywistości (domyśle przyszłości) gdzie, którą najlepiej opisuje postulat futurystów „3M-Miasto, Masa, Maszyna”. To esencja CyberPunku.

Miasta. Ze względu na wzrost populacji standardowe pojęcie miasta straciło swoje znaczenie na rzecz molochów. Mrocznych, przeludnionych wysp betonu i neonów. Zanieczyszczenie, przemoc i nieustająca walka o byt. Megakorporacje stały się potężniejsze niż rządy państw i to one rozdają karty rzeczywistości.

Masa. Powszechna demoralizacja. I skłębiony tłum ludzi w strugach deszczu. Olbrzymia ilość ludzi stłoczona na wielu poziomach megamiast. Na szczytach wyniosłych wieżowców korporacyjna elita, a na jej dnie zwykłe szaraki walczące o każdy dzień.

Maszyna. Fuzja ciała i technologii. Cybernetyka dostępna dla każdego kto chce zapłacić. Dostępne i stosunkowo tanie. Sztuczne oko widzące w podczerwieni czy mechaniczne nogi to codzienność. Maszyna to również zagrożenie. Bo czy będziesz czuł jak człowiek gdy całe twoje ciało stanie się metalowym szkieletem obleczonym w tytan i polimery? Internet przeistoczył się cyberprzestrzeń, patrolowaną przez sztuczne inteligencje i byty tych, którzy pozwolili dosłownie wgrali swoje mózgi w wirtualną rzeczywistość.

Z czasem kolejne generacje twórców zaczęło tworzyć pochodne cyberpunku w oparciu o inne ramy czasowe(retro-futurystyka), alternatywne gałęzie rozwoju nie tylko technologi ale również samych podstaw społeczeństwa.

Poniżej wybrałem 5 moim zdaniem najciekawszych nurtów:

STEAMPUNK – tutaj nie rządzi elektronika lecz solidna mechanika. Para i żelazo, a dobrym nawiązaniem jest wiek pary i rewolucji technologicznej w realiach wiktoriańskich. Nie ma komputerów i reaktorów, są maszyny różnicowe i węgiel. Miniaturyzacja podzespołów nie występuje w takiej skali jak w rzeczywistym świecie. Większość urządzeń ma koła zębate i zajmuje sporo miejsca. Świetnie ma się skóra, metal z nitami, cylinder, gorset i cylinder z nieodłącznymi googlami. To odpowiedź na pytanie: co by się stało gdyby cywilizacja nie przeskoczyła do etapu mikroprocesora i dalej rozwijała się w oparciu o produkcję rzemieślniczą, a nie wieloseryjną.

BIOPUNK – w przeciwieństwie do CyberPunk ten nurt koncentruje się głównie wokół ciemnej strony związanej z rozwojem genetyki i biotechnologii w społeczeństwie. To „Wyspa doktora Moreau” do kwadratu. Rekombinacja DNA to pole do popisu mutacji i pytania gdzie człowiek może zmieniać naturę do swoich potrzeb lub zachcianek. Odpowiedzialność moralna schodzi na drugi plan. Dobrym przykładem jest film Gattaca – szok przyszłości. Słowo Gattaca to skrót literowy oznaczeń zasad azotowych występujących w DNA (G – guanina, A – adenina, T – tymina, C – cytozyna). W tym świecie o tym jaka jest twoja rola społeczna decyduje DNA. Jeżeli począłeś się w sposób naturalny bez ingerencji genetyka to zostajesz z automatu na dnie drabiny społecznej.

SOLARPUNK – czasem też coś mogło pójść dobrze. Idea solarpunku zakłada, że ludzkość poradziła sobie z zanieczyszczeniem, przeludnieniem i degradacją planety. Świat działa w oparciu o czyste i odnawialne źródła energii. Głód został pokonany, a światem przestały targać konflikty. Nie wyniszczymy się w wojnie ABC (używającej broni atomowej, biologicznej czy chemicznej). Technologia będzie służyć ogólnemu dobru całości ludzkości.

DISELPUNK – podobny do steampunk powyżej z tą różnicą, że bazuje na technologi i społeczeństwie pomiędzy okresem międzywojennym, a latami 50 XX wieku. Widzisz np. w serii BIOSHOCK. Autorzy przeskoczyli z pary na benzynę. Nastąpił koniec Wielkiego Konfliktu (czyt. I Wojny Światowej). Rzeczywistość tonie w klimatach Noir.

SILKPUNK – połączenie technologi z fantastką opartej na starożytnej kulturze wschodu i Azji. Duży nacisk kładzie się na biomechanikę i naturalne materiały ( w przeciwieństwie do steampunku gdzie dominują przedmioty wytworzone sztucznie).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Co myślisz?

Napisane przez Iwo

jak zostać dj

Jak polegnie Twój pomysł zostania DJ-em

Ironiczny kosmetolog: Marka The Ordinary