w

7 książkowych fabularnych RPG zanim zagrasz w CP2077

Dla fanów wielkich światów SF i fantasy

Dawno, dawno temu. Gdy słowo komputer kojarzyło się wszystkim z Commodore C64 i nikt nie myślał nad 4 częścią Wiedźmina powstawały systemy RPG (czyli ojcowie dzisiejszych cRPG-computer role-playing game). Oparte na papierowych podręcznikach zawierającymi opis świata, ale również mechanikę nim rządzącą. Idąc za Wiki: gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

Ważne jest tutaj stwierdzenie: „wcielają się” bo mimo, że mogłeś być łowcą smoków to dalej mogłeś odgrywać swoją postać starając się mówić cieniutkim głosem co powodowało całkowicie inny wymiar rozrywki, który mimo cudów ŚWIATA 3D umyka dzisiejszym graczom.

Poniżej subiektywna lista 7 najciekawszych klasycznych systemów RPG, które warto poznać. Te starsze i te nowsze też.

SHADOWRUN

SHADOWRUN – w 2053 do naszego pięknego cyberświata wróciła magia. I została na dobre. Jeżeli zastanawiałeś się czy elf może być hakerem to ten RPG ci to umożliwi. Tylko, że tutaj to nie haker, ale deker. Orki, krasnoludy, magia bojowa, kilku samurajów, dorzuć do tego sporo ciężkiego uzbrojenia i technologi. Robi się gorąco prawda? Shadowrun jest oparty na dziełach Wiliama Gibsona zwanego ojcem CyberPunku. Fakt, po upływie tylu lat straciła już na pewnych „nowoczesnych aspektach” jednak warto zrobić sobie totalny „oldschool”.

Uważaj na tyły. Strzelaj celnie. Oszczędzaj amunicję. I nigdy,
przenigdy nie wchodź w układy ze smokami
-uliczne przysłowie

DZIKIE POLA

DZIKIE POLA – szlachecka gra fabularna inspirowana „Trylogią” Henryka Sienkiewicza? Czyli mogę zostać szlachtą sarmantą gdzieś pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku? Rzeczpospolita w ogniu więc na koń mości Panowie.

ZEW CTHULHU

ZEW CTHULHU – na motywach prekursora fantastyki H.P. Lovecraft. Zanurz się w świat grozy. Zanurz się w historie tak straszliwe, że każdy jej skrawek prowadzi Cię w odmęty szaleństwa… lub śmierci. Jeżeli chcesz zdobyć sekrety Necronomiconu…jeżeli tylko się odważysz.

„Nie jest wcale martwym to, co drzemie wiekami,
Nawet śmierć umiera z dziwnymi eonami

7th Sea

Siódme Morze (7th Sea) – linia wydawnicza już nie jest kontynuowana, a szkoda. To system „płaszcza i szpady” z naciskiem na piratów w świecie przypominającym XVII Europę. Elastycznie można tworzyć w nim przygody pomiędzy dark fantasy a horrorem z domieszką spisków, kurtyzan, magii i czarnych bander na wzburzonym morzu.

NEUROSHIMA

NEUROSHIMA – tak jak wyżej wymienione „Dzikie Pola” to system powstały w PL. Historia osadzona w świecie postapokalipsy na terenie USA w połowie XXI wieku. Są nawiązania do MAD MAX i Fallout. Z tym, że wszystko jest dużo cięższe i bardziej mroczne. Sztuczna inteligencja jaka 5 września 2020 wykosiła świat w termonuklearnym piekle wciąż istnieje. Nazywają ją Molochem. I ma się świetnie. Jak pojedziecie wystarczająco wysoko w stronę Kanady to na pewno mile was przywita. Są mutanty, są bohaterowie i dranie. I całe może śmierci na pustkowiach. Naprawdę spory system, wydano około 20 dodatków.

LEGENDA 5 KRĘGÓW

LEGENDA 5 KRĘGÓW – Witaj w Rokugan zwanym również jako Szmaragdowe Cesarstwo. System swego czasu przez jednych uwielbiany a przez innych znienawidzony. To kraina przypominająca średniowieczną Japonię jednak widzianą w oparciu o zachodnie przekoloryzowane mity i stereotypy. Mieszamy do tego sporo magi i klimatu fantasy oraz samurajów z kodeksem Bushido.

SAVAGE WORLDS

SAVAGE WORLDS – wielokrotnie nagradzany system o szybkiej i elastycznej mechanice pozwalającej …zostać bohaterem/herosem w przygodzie której przygotowanie zajmuje kilkanaście minut. W przeciwieństwie do systemów powyżej gdzie światy to grube tomy tutaj położono nacisk odgrywanie ról i proste, opisowe zasady. Podobają CI się bohaterowie jak Conan i chcesz takiej przygody? Proszę bardzo. Może klimaty Obcy czyli zabić obcego w piekielnie małym statku kosmicznym? Oczywiście. Indiana Jones w swojej najbardziej szalonej przygodzie? Czemu nie. Jeżeli jest jakiś początek historii to Savage Worlds pozwoli w nim stworzyć przygodę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Co myślisz?

Napisane przez Iwo

Ostateczne 75 najlepszych foto Bielska z drona

Jak leczą kaca za granicą?