w

CuteCute

Gdzie do lasu wybrać się w BB po 20 kwietnia 2020?

góry wokół bielsko biała

Wejście do lasu zmniejszy epidemię koronwairusa. Tak twierdzi rząd. I ponieważ wszystko idzie podobno w dobrą stronę to 20 kwietnia lasy się otworzą.

Bielsko to taki mikro-fenomen w PL. Pełnowymiarowe miasto 180 tysięcy mieszkańców przylepione do gór (pomińmy smog i cieszmy się chwilą).

Co do lasu: jak by wcześniej waliły tam tłumy, a rodzice mając do wyboru wycieczkę do centrum handlowego z klimą wybierali lasy z kleszczami i stosem korzeni na których można zrobić sobie niezłe kuku.

Dodatkowo wyjście do lasu wiąże się z…chodzeniem i własnym prowiantem na plecach. Schroniska i kolejki głównie nie funkcjonują.

Sam znam kilku mieszkańców BB, którzy przez całe swoje życie nie byli na ani jednym wzgórzu otaczającym miasto, ale ok… po 20 kwietnia jest szansa nadrobić.

Poniżej lista miejsc gdzie można się wybrać DO LASU po 20 kwietnia. Inne propozycje? Piszcie w komentarzach.

PAMIĘTAJCIE! WIELE SCHRONISK i KOLEJEK JEST DALEJ ZAMKNIĘTE PRZEZ COVID-19 więc las lasem, ale picie oraz kanapki koniecznie zabierzcie ze sobą (lub zerknijcie na FB profile schronisk).

KOZIA GÓRKA

Wysokość n.p.m.: 683 m

Technicznie można uznać, że to miejskie wzniesienie spacerowe gdzie na szczycie w małym schronisku można napić się piwa(ups, epidemia, piwa nie będzie) i pooddychać powietrzem nad warstwą smogu. Podejście nie powinno sprawić kłopotu naprawdę nikomu. Długie łagodne serpentyny i szeroka trasa. Nie jest specjalnie stromo i praktycznie pod samo wejście do lasu da się podjechać samochodem parkując koło restauracji Wirtuozeria (Bielskie Błonie nad ATH).

SZYNDZIELNIA

Wysokość n.p.m.: 1030 m

Można tu dotrzeć z BB przez Kozią Górkę żółtym szlakiem w jakieś 2 godziny z hakiem. Jednak lepiej wybrać się na kolejkę gondolową z piękną panoramą na miasto i zaparkować pod budynkiem ZIAD(ups, epidemia). A na samym szczycie dodatkowa wisienka czyli wieża obserwacyjna wysoka na 18m. W sam raz do zrobienia fot na Instagram. Dorzucam link:http://kolej-szyndzielnia.pl/kolej-gondolowa/

BŁATNIA

Wysokość n.p.m.: 917 m

Popularna Bielska trasa „nad zaporą w Wapiennicy”. Można się wybrać tutaj na przyjemny spacer po płaskiej asfaltowej trasie wzdłuż rzeki. Druga opcja to odbicie w prawo przed stopniem wodnym i wejście wyżej (linkhttps://goo.gl/maps/jUB7QTK2A8Mui694A )

Tutaj bez solidnych butów po prostu szukasz guza bo podejście jest dość strome(niebieski szlak) i można się zmachać jak ktoś ma słabszą kondycję(licz 30 minut w górę). Jednak widoki wynagrodzą trudy więc otrzyj łzy i do boju. Tak, piwo w PTTK czeka(a przynajmniej poczeka po epidemii). Jak już przebijesz się przez podejście do schroniska masz jakieś 50min spacerowym krokiem.  Jest jeszcze 3 opcja jednak wymaga pewnej dozy samozaparcia i kanapek w większej ilości. Jak ktoś chce zrobić wyprawę całodniową to można się skusić na Błatnia-Klimczok-Szyndzielnia (licz 6h z przerwami).

MAGURKA

Wysokość n.p.m.: 909 m

Ciut dalej od centrum BB (czyt. ok 15 min samochodem) znajduje się wejście na Magurkę od strony Górnych Wilkowic. Wejście to za mocno powiedziane bo parkujesz koło zapory (która jest bublem budowlanym) i… asfaltową drogą wchodzisz na sam szczyt około godziny. Dobra. Prawie sam szczyt, bo ostatnie 200 m to szutr. Jak ktoś chce poczuć się bardziej „leśnie” to może przechodzić stromymi kamienistymi skrótami pomiędzy serpentynami asfaltu. Często można spotkać na trasie rodziny z wózkami dziecięcymi na dużych kółkach. Przy odrobinie szczęścia trafi się na sarnę. Można skorzystać  z oferty schroniska lub Chaty na Magurce (czyli konkurencja) jak się otworzą po COVID19. Alternatywne podejście na Przełęczy Przegibek (663 m) w Straconce (parking na wysokości zajazd „Gawra”).

SKRZYCZNE

Wysokość n.p.m.: 1257 m

Bardzo „widokowa” opcja.

Charakterystyczna wieża TV na jego szczycie wyróżnia go nad panoramą BB. Ten szczyt (należy do Korony Gór Polski) można pokonać w dwóch opcjach(dobre buty wymagane):

– zmęczony i szczęśliwy czyli wspinaczka na własnych płetwach (Szczyrk, ulica Uzdrowiskowa, niebieski szlak. Do góry bez pośpiechu 3h i w dół jakieś 2h)

– niezmęczony i szczęśliwy czyli kolejka linowa (a jest na co popatrzeć, start 43-370 Szczyrk, ul. Myśliwska 45)

Skrzyczne jest najbardziej lubianą przeze mnie osobiście opcją. Warto tam się wybrać o każdej porze roku. Choć przyznaję, że zimą trzeba pamiętać, że trasa piesza przechodzi przez nartostradę więc albo modlitwa albo oczy dookoła głowy. Iw  drugą stronę: przy schodzeniu w okresie niezimowym proponuję wykorzystać trasę jaką się wchodziło bo przy próbie zejścia nartostradą można polecieć „głowa do przodu” i zdrowo się potłuc. Przetestowane na sobie.

Na górze spore schronisko z cateringiem i piwem(chwilowo zamknięte bo COVID19)+wieża widokowa. Nawiasem mówiąc odbywa się tam Festiwal Piw Regionalnych więc można skorzystać też z opcji dla piwoszy od czasu do czasu.

PAMIĘTAJCIE! WIELE SCHRONISK i KOLEJEK JEST DALEJ ZAMKNIĘTE PRZE COVID-19 więc las lasem, ale picie zabierzcie ze sobą (lub zerknijcie na FB profile schronisk).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Co myślisz?

Napisane przez Iwo

clubbing po koronawirusie

Clubbing i pubing po koronawirusie w Bielsku

jadło drwala bielsko biała

Szama vs Food: Mimoza vs Maximus