w ,

Jak startowało Polskie TECHNO

czyli 30 lat temu

polskie techno

Kilka dni temu na moim profilu FB Iwo z Dymu przepłynęło udostępnienie o tym, że klubowicze jednego z Bielskich klubów zrobili zrzutkę na wsparcie miejscówki w ramach przetrwania CORONAVIRUSA. Wśród argumentów przemawiających za wsparciem pojawiło się: aktywowanie sceny klubowej skupiając się na (w domyśle porzuconych przez inne kluby miasta BB) nurtach muzyki elektronicznej(techno, DnB, deep tech, house)… i to jest prawda. Z czego to wynika i jakie jest moje zdanie w tej materii znajdziesz w osobnym materiale. A skoro jesteśmy przy TECHNO to warto przypomnieć jak to nasze TECHNO PL wyglądało na samym początku czasu.

Jeżeli masz przed oczyma jedynie MAYDAY w Katowickim Spodku to może to być materiał dla Ciebie. Dla zachowania linii czasu pierwszy MAYDAY to 10 listopada 2000 toku;)

Maszyna losująca ruszyła i przerzuca nas w czasie do roku 1984 (czyli na dwa lata przed Czarnobylem) do:”Ucieczka z Tropiku”. Nie dało się zacząć tego skrótu bez tego utworu. Naprawdę. Żeby dotarło o co chodziło to pamiętaj, że obywatele żyli w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Niemcy mieli Kraftwerk, Francuzi Jean-Michel Jarra, a my Marka Bilińskiego. Oglądanie teledysku daje nawet po upływie takiego czasu niezły fun.

Pierwszy polski album techno „Recognition” 1999. Pochodzący z Warszawy Jacek Sienkiewicz. Dorzucę tylko info, że album trafił do Sven Väth (tak tego „Papy Svena” czyli „The Godfather of Techno”). Do tego stopnia,że drugi album Sienkiewicza wydany w 2002 roku „Téchnè” sygnowała Cocoon Recordings czyli wytwórnia Väth-a.

‘Beat Is Coming’ z 2004 od EAST CLUBBERS. Nawet jak nie wiesz jak się nazywał ten utwór to i tak go „znasz”.

KALWI & REMI „EXPLOSION” z 2006. Ah ten WOKAL. Był taki moment, że człowiek otwierał lodówkę i otrzymywał ten kawałek na dzień dobry. Opanował wtedy telewizję i radio. Telewizję (czytaj VIVA Polska i MTV Polska) chyba nawet bardziej bo do tej pory nie wiem czy klip promujący naprawdę był taki mocno amatorski czy po prostu miał taką koncepcję od początku.

2009 rok i Marcin Czubala z ‘Don’t Need The Sun To Shine’. Twórca ukończył kompozycje na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dało to mocną podstawę do minimalu:) Z klasyki do elektroniki. Z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce wytwórnia Techno na płytach winylowych „Currently Processing„. Jego ciekawą wypowiedź z Technologia Kultury – Krótka Historia Techno przytaczam poniżej(zresztą polecam całość;):

Catz ‚n Dogz czyli 2 twórców ze Szczecina skąd rzut kamieniem do Berlińskiej sceny techno. Niezwykle rozpoznawalni za granicą, tworzyli remixy m.in. dla Disclosure czy Kings Of Leon. Grali na całym świecie. Są bywalcami okładek Mixmag or DJ Mag Spain. Sierpień 2012 roku w labelu Get Physical ukazał się singiel „They Frontin’”,

I w tym miejscu się zatrzymam. Chcę zrobić taki mikro przegląd rok po roku co pamiętam z mojego wczesnego kontaktu z techno…ale zobaczmy co się dzieje w 2020. Przeskoczmy trochę do przodu. Roku KORONY. Kogo dziś można wskazać jako TOP wśród krajowych twórców techno? Tutaj pewnie będzie bez zaskoczeń;) VTSS czyli Martyna Maja. Znana i pożądana już nie tylko w europejskich klubach. Poniżej jej występ podczas Boiler Room w Londynie. Jej styl określany jest jako “Techno with a touch of hardcore

Do tego dorzucę PRIVATE PRESS czyli duet z Warszawy, który nie pozwala przejść koło siebie obojętnie. Jak ktoś będzie miał możliwość wpaść na ich występ na żywo to będzie musiał przedefiniować sobie kilka rzeczy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Co myślisz?

Napisane przez Iwo

hobby bielsko

Niezwykłe hobby jakie można uprawiać przy nadmiarze czasu